Docker server snadno a rychle

Docker_(container_engine)_logo

Každý developer si při vývoji projektu musí položit dříve či později otázku, jak budou aplikace, které jsou jeho součástí, běžet. Při větších projektech je vhodné si postavit architekturu na Rancherovi a při těch úplně největších klidně celou automatizovanou flow na Mesosu s Maratonem.

Někdy je ale jasné, že toto by byl zbytečný overengeneering a uchýlí se k jednodušší, byť méně škálovatelné či ošetřené variantě. Mě osobně 90% projektů běží v docker containerech na několika desítkách VPS s tím, že jejich běh hlídá jediný supervisor s webovou adminsitrací a nic víc. Spousta projektů totiž nic víc ani nepotřebuje.

Proto se pro mě stalo docela rutinou, že jsem potřeboval na čistý VPS server nainstalovat docker, pak supervisor a taky vše ostatní, co je k tomu potřeba. Instalace probíhala většinou tak, že jsem do googlu dal vyhledávat jednotlivé tutorialy a pak jsem nakopíroval defaultní configy z jiných svých serverů. Všeho všudy práce na hodinu i s kafem.

Nicméně mě jednoho dne přešla trpělivost a práci, která se dala zautomatizovat jsem si našel nějaký čas navíc a zautomatizoval jsem ji. Vznikl script, který tuto rutinní práci udělá během pár minut bez nutnosti vyhledávat a copy/pastovat příkazy z tutorialů.

Celý repozitář i s použitím můžete najít zde: https://github.com/bouchal/docker-master-install

Nutno podotknout, že jak tomu zákon schválnosti chce, tak od doby co jsem ho napsal, jsem měl potřebu ho použít mnohem méně, než tomu bylo dřív.